forum przeznaczone dla studentów Turystyki i Rekreacji na PO
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy
Rejestracja Zaloguj

poprosze o referaty :D

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Turysci Opole Strona Główna -> Referaty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natalia
czesty gość



Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pon 21:24, 26 Lis 2007 
Temat postu: poprosze o referaty :D

mam taka propozycje/ prośbę czy jak tam można to nazwać żeby powklejac to lub udostepnić w inny sposób referaty (streszczenia raportów) z ekonomiki
z góry dzięki Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natalia
czesty gość



Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 19:36, 04 Sty 2008 
Temat postu:

widzę, że jakoś nie jestescie skorzy do podzielenia się Waszymi streszczeniami cóz może jak dam przykład to coś ruszy Smile oto nasze streszczenie :


O ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJU GOSPODARKI LOKALNEJ

Raport przedstawia zasady funkcjonowania zrównoważonej gospodarki na szczeblu lokalnym, w której następuje akumulacja podstawowych bogactw, nazwanych aktywami a są to: zasoby naturalne, społeczne, ludzkie, fizyczne i finansowe. Właściwie wykorzystane będą przynosiły korzyści w postaci nowych miejsc pracy, wzrostu dobrobytu i rozwoju gospodarczego, czystego środowiska, nie rabunkowej gospodarki surowcami, poprawy szkolnictwa itp. Te korzystne skutki wzbogacają i pomnażają z kolei zasób aktywów. Na tym ma polegać gospodarka zrównoważona.
Wyróżniamy pięć zasad, na których opiera się zrównoważona gospodarka lokalna:
1) eliminacja niepotrzebnych „wycieków” kapitału; wykorzystanie odnawialnych zasobów własnych;
2) przetwarzanie zasobów finansowych w obrębie społeczności- kupowanie lokalnych wyrobów i korzystanie z lokalnych usług;
3) przetwarzanie produktów lokalnych nim zostaną sprzedane na zewnątrz;
4) organizowanie uczestników procesu gospodarczego (osób i instytucji) w grupy,
5) przyciąganie aktywów zewnętrznych.
Zasady mówią o znaczeniu pełniejszego wykorzystania zasobów lokalnych ale także o korzystaniu z zasobów zewnętrznych. Celem programu zrównoważonego rozwoju gospodarki lokalnej nie jest tworzenie całkowicie samowystarczalnych społeczności, nie mających kontaktu ze światem zewnętrznym, ale takich, które maksymalnie wykorzystują możliwości lokalne, a dopiero potem rozwijają zewnętrzne stosunki gospodarcze. Obecnie w miejsce gospodarki globalnej wchodzi gospodarka lokalna ze swym zrównoważonym rozwojem i osiąganiem postępu oszczędzając zasoby a nie pracochłonność. Kładzie ona również nacisk na aktywną ochronę środowiska sprzyjającą lepszemu wykorzystaniu zasobów i tworzeniu miejsc pracy, pobudzającą innowacje techniczne i zwiększającą możliwości eksportowe.
Gospodarka lokalna charakteryzuje się pewnym właściwościami. Każdy zakup artykułu wytworzonego poza lokalną gospodarką powoduje wypływ pieniędzy. Każdy eksport surowców lokalnych powoduje przyrost wartości w innym miejscu. Za każdym razem, kiedy lokalne zasoby naturalne doznają uszczuplenia bądź zanieczyszczenia, kurczy się podstawowy kapitał miejscowy.
Dla okrycia takich strat należy zapewnić dopływ pieniędzy z zewnątrz, który ma miejsce gdy nabywcy z zewnątrz kupują lokalne produkty, korzystają z lokalnych usług, gdy mieszkańcy zarabiają poza rodzima miejscowością, a w niej wydają swoje pieniądze lub wtedy kiedy mieszkańcy otrzymują świadczenia społeczne, gdy przedsiębiorstwa i inne organizacje zdobywają dotacje z zewnątrz.
Istnieje dziesięć dziedzin na płaszczyźnie, których może odbywać się lokalny rozwój ekonomiczny:
1. Agroturystyka i ochrona przyrody.
2. Odpady i ich przetwarzanie.
3. Kontakty miedzy firmami, tworzenie platform dyskusyjnych.
4. Zrównoważona gospodarka rolna.
5. Handel żywnością i odzyskiwanie utraconych dochodów.
6. Leśnictwo i rybołówstwo.
7. Planowanie rozwoju z udziałem społeczności lokalnych.
8. Wykorzystanie lokalnych źródeł energii.
9. Drobny handel spożywczy.
10. Mikrofinansowanie i niekonwencjonalne formy wymiany handlowej.

STRATEGIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU TURYSTYKI W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM NA LATA 2007–2013

Województwo opolskie posiada wiele walorów turystycznych, szczyci się ciekawymi, często wyjątkowymi zabytkami czy atrakcjami. Jednak obecnie na rynkach turystycz¬nych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, liczy się nie tylko ilość, ale i jakość oferowanych usług. Strategia zrównoważonego rozwoju turystyki w województwie opolskim ma na celu określenie odpowiednich warunków, działań i kierunków umożliwiających rozwój markowych produk¬tów turystycznych w regionie tj. turystyka biznesowa, miejska, rekreacyjna i in.
Strategia zrównoważonego rozwoju turystyki w województwie opolskim na lata 2007–2013:
1. Uwzględnia założenia zawarte w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007–2013 oraz w projekcie Strategii Rozwoju Turystyki w Polsce na lata 2007–2013.
2. Może skutecznie wspierać działania dotyczące turystyki, podejmowane przez samorządy (woje¬wódzki, powiatowe, gminne).
3. Umożliwia priorytetyzację, koordynację i uporządkowanie wspólnych działań w tym zakresie tu¬rystyki.
4. Ułatwia planowanie przedsięwzięć związanych z turystyką.
5. Pozwala na racjonalne gospodarowanie budżetem województwa.
6. Może wpływać na uaktualnienia studium zagospodarowania przestrzennego województwa.
7. Wskazuje działania uzupełniające do wojewódzkiego programu ochrony i kształtowania środowiska.
8. Wpływa na promocję zewnętrzną i wewnętrzną województwa.
9. Zachęca potencjalnych przedsiębiorców do inwestowania w przemysł turystyczny oraz branże współpracujące.
10. Staje się niezbędnym dokumentem do pozyskiwania przez powiaty, gminy i branżę turystyczną fun¬duszy strukturalnych UE.
11. Tworzy możliwość metodologiczną oceny zrealizowanych celów w zakresie turystyki.

Metodykę opracowania Strategii rozwoju turystyki w województwie opolskim można przedstawić w czterech fazach, które obejmują:
- diagnozę,
- prognozę,
- plan strategiczny,
- wdrażanie.
Diagnoza
W tej fazie opracowano audyt turystyczny, składający się z:
• oceny walorów i atrakcji turystycznych
• analizy infrastruktury turystycznej,
• segmentacji rynków turystycznych zawierającą analizę rynków krajowych i zagranicznych.
W tej fazie opracowano również analizę SWOT.
Prognoza
Zawiera scenariusze rozwoju odnoszące się do różnych możliwych sytuacji, które mogą odzwierciedlać w przyszłości rozwój turystyki w województwie opolskim. W Strategii przyjęto dwa rozwiązania: scenariusz reali¬styczny i pesymistyczny.
Plan strategiczny
Plan strategiczny wynika z diagnozy oraz prognozy, uwzględnia obszary, cele strategiczne i cele kierunkowe. Rozwój turystyki w województwie op. odbywać się będzie z zachowaniem zasad zrównoważone¬go rozwoju, uwzględniającego trzy sfery: ekonomiczną, ekologiczną i społeczną. W celach strategicznych wyróż¬niono cele kierunkowe (wynikające z analizy SWOT) określające składowe poszczególnych produktów markowych, które należy roz¬wijać.
Wdrażanie
Wdrażanie planu strategicznego rozwoju turystyki w województwie opolskim powinno odbywać się na określonych zasadach. W przyjętej metodyce uwzględniono następujący algorytm:
• wybór zadań (priorytetyzacja),
• opracowanie programów operacyjnych na konkretne lata (okresy),
• monitoring,
• ewaluacja.

Bogate i różnorodne walory przyrodnicze oraz kulturowe województwa stwarzają tu¬rystom krajowym i zagranicznym oraz mieszkańcom regionu możliwości uprawiania różnych form turystyki oraz aktywnego i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu.
Rozwój turystyki w województwie będzie odbywał się z uwzględnieniem zasad zrównoważone¬go rozwoju.
W obszarze ekonomicznym – turystyka będzie ściśle powiązana i skoordynowana z lokalną go¬spodarką oraz możliwościami inwestycyjnymi. Równorzędny udział będą miały samorządy oraz społeczności lokalne.
W obszarze społecznym – zapewniony zostanie udział społeczności lokalnej w planowaniu roz¬woju turystyki. Odpowiednia edukacja turystyczna, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, wyjaśni korzy¬ści wynikające z turystyki oraz zaktywizuje samorządy i społeczności lokalne.
W obszarze ekologicznym – nastąpi wspomaganie ochrony środowiska i odpowiedzialne użyt¬kowanie zasobów turystycznych. Ograniczony zostanie negatywny wpływ turystyki na środowisko, poprzez wdrożenie zasad zarządzania środowiskiem oraz stałe monitorowanie.

Celem strategicznym jest rozwój produktów markowych, takich jak:
1) turystyka biznesowa
Może w istotny sposób wpływać na rozwój gospodarczy regionu poprzez aktywizację różnych środowisk, a także przez angażowanie znacznych zasobów ludzkich do obsługi przyjezdnych gości. Większe za¬angażowanie władz samorządowych na rzecz rozwoju przyjazdowej turystyki biznesowej może przy¬czynić się do jej dużego sukcesu, przekładając się na wzrost zatrudnienia i poziomu życia mieszkań¬ców województwa opolskiego.
2) Turystyka miejska i kulturowa
Obejmuje wycieczki oraz indywidualne po¬dróże turystów krajowych i zagranicznych, jak również podróże związane z turystyką sentymentalną.
3) Turystyka na terenach wiejskich
Gmi¬ny wiejskie jako regiony turystyczne województwa opolskiego są podmiotami podaży rynku turystycz¬nego, a więc oferują na nim swój produkt turystyczny. Współcześnie wieś ma nie tylko dostarczać produkty rolne, ale także rozwijać i tworzyć nowe miej¬sca pracy, także w sferze pozarolniczej. Czynnikiem sprzy¬jającym rozwojowi turystyki na obszarach wiejskich, jest rozwój alternatywnych jej form, którymi zainteresowani są turyści, często z zagranicy.
Na obszarze województwa opolskiego znajduje się około 68 gospodarstw agroturystycznych, któ¬re dysponują około 488 miejscami noclegowymi, w tym 62% to miejsca całoroczne.
4) Turystyka tranzytowa i przygraniczna
Obejmuje jednodniową turystykę przygraniczną w celu zrobie¬nia zakupów, wzięcia udziału w imprezach lub krótkiej wizyty; wiąże się ona z wykorzystaniem istnie¬jącej i przyszłej infrastruktury (motele, zajazdy, stacje obsługi samochodów, itp.) usytuowanej wzdłuż głównych tras tranzytowych.
5) Turystyka rekreacyjna, aktywna i specjalistyczna
Obejmuje wy¬cieczki i indywidualne podróże turystów krajowych oraz zagranicznych, jak również podróże związane z turystyką sentymentalną.

Działania wynikające ze Strategii prowadzić będą do:
• Zaspokojenia potrzeb turystów;
• Racjonalnego korzystania ze środowiska przyrodniczego;
• Wzmocnienia gospodarki gmin i tworzenia miejsc pracy.

Główne cele jakościowe zawarte w Strategii zmierzają do:
• Wydłużenia pobytów turystów w województwie opolskim;
• Zwiększenia sumy pieniędzy wydawanych w województwie przez turystów;
• Zwiększenia liczby turystów poza okresami szczytów wakacyjnych;
• Polepszenia wizerunku województwa;
• Zwiększenia liczby ponownych wizyt gości;
• Unowocześnienia infrastruktury turystycznej;
• Zmniejszenia negatywnego oddziaływania turystyki na środowisko przyrodnicze;
• Rozwoju współpracy i partnerstwa w regionie, gminach (klastery);
• Wspomagania rozwoju innych branż;
• Podniesienia poziomu wiedzy humanistycznej i przyrodniczej oraz kultury zwiedzania tury¬stów;
• Poprawy zdrowia psychofizycznego mieszkańców i turystów.

Zakończenie i wnioski
Zrównoważony rozwój gospodarki lokalnej zakłada przede wszystkim pełne wykorzystanie wszystkich zasobów lokalnych uwzględniając przy tym troskę o środowisko i jego dobra. Aby rozwój był rzeczywiście zrównoważony musi mieć on miejsce na wielu płaszczyznach a nie może skupiać się wyłącznie na kilku wybranych. Musimy bowiem w pełni korzystać z możliwości jakie daje nam środowisko czy lokalna społeczność, należy jednak przy tym pamiętać, aby robić to racjonalnie, czyli tak by pomnażać posiadane zasoby nie zaś je uszczuplać. Racjonalne wykorzystanie własnych zasobów to także wspieranie lokalnych inicjatyw, produktów czy też przetwarzanie zasobów przed tym zanim wydostana się na zewnątrz społeczności lokalnej. Jednym słowem mówiąc najpierw należy wykorzystać to co posiadamy a potem szukać czegoś poza lokalną społecznością. Niestety wiele społeczności zapomina o tym lub po prostu nie dostrzega potencjału jakim dysponuje, a interesuje się wyłącznie tym co pochodzi spoza ich otoczenia. Tym samym kupując produkty, korzystając z usług czy przetwarzając zasoby lokalne na zewnątrz pozbawia lokalna gospodarkę dochodów a więc i większych szans na rozwój. Dopóki przeważało będzie takie właśnie myślenie a może brak wiedzy na temat niewątpliwych korzyści z wspierania lokalnej gospodarki, dopóty rozwój lokalny na wszystkich swoich płaszczyznach (ekonomicznej, społecznej, kulturalnej itd.) tak naprawdę nie będzie miał miejsca.
Istotne jest aby właśnie strategię zrównoważonego rozwoju zastosować do wszystkich dziedzin życia, a więc także i do turystyki na szczeblu lokalnym.
Strategia zrównoważonego rozwoju turystyki wskazuje na wiele walorów i atrakcji turystycznych województwa. Dzięki temu można lepiej poznać potencjał turystyczny województwa i dowiedzieć jakie działania należałoby podjąć w celu rozwoju tej części gospodarki. Niewątpliwie przyniósłby on dla województwa wiele korzyści takich jak: modernizacja i renowacja zabytków, wspomaganie ochrony środowiska, ograniczenie negatywnego wpływu turystyki na środowisko przez stworzenie zintegrowanych zasad zarządzania środowiskiem, stworzenie nowych miejsc pracy, a tym samym zmniejszenie bezrobocia. Turystyka w województwie opolskim powinna rozwijać się według zasad zrównoważonego rozwoju, tzn. przynosić efekty ekonomiczne, nie niszczyć środowiska przyrodniczego i rozsądnie wykorzystywać walory antropogeniczne oraz rozwijać się do określonych granic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sss
Gość






PostWysłany: Czw 22:55, 17 Sty 2008 
Temat postu:

ekonomika.referacik.patrz.pl - ostatni referat fundusze unijne...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Turysci Opole Strona Główna -> Referaty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
MSHandwriting Theme Š Matt Sims 2004
phpBB  © 2001, 2004 phpBB Group
Regulamin